Partikül Filtresi Temizleme

Partikül Filtresi Temizleme

Partikül filtresi temizlemedoğaya salınan zararlı gazları önler ve egzozdan daha sağlıklı gaz çıkışını sağlar. İnsanların üzerinde durduğu en mantıklı girişimlerden biri de çevreyi koruma adına yapılan çalışma ve eylemlerdir. Otomotiv sektörünün araçları ne yazık ki doğanın en çok kirlenmesine neden olan araçlar arasındadır. Egzozdan yayılan gazın yarattığı sera etkisi iklim değişikliğine neden olmaktadır. Egzoz sisteminin sonunda yer alan ve kritik bir görev üstlenen partikül filtresi yapmış olduğu süzme etkisi ile partikül salınımını engeller ve daha sağlıklı bir sonucun ortaya çıkmasına neden olur. Zamanla oluşan tıkanıklıklar sebebiyle sistemin çalışmasında önemli problemler ortaya çıkabilir.

Benzinli ve dizel araçlarda hava emiş sistemi temizliği büyük öneme sahiptir. Emme manifold temizleme sayesinde aracın çalışma performansında önemli artış söz konusu olur. Bu sistemin bir parçası olan partikül filtresi ise koruyucu ve tasarruf sağlayan bir unsur olarak kendini gösterir.

Partikül Filtresi Temizleme

Partikül Filtresi Temizleme Ne İşe Yarar?

Partikül Filtresi Temizleme Ne İşe Yarar?

Partikül filtresi temizlemeçok gerekli bir işlemdir ve araçların doğaya zarar vermesinin önüne geçer. Buna ek olarak hava kirliliğine neden olan egzozlar oldukça kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olur. Araç bakım çalışmalarında pek çok parça ve sistem gözden geçirilir. Özellikle filtrelerin gözden geçirilmesi ve gerekli temizliğin yapılması çok faydalı sonuçlar doğurur.

Dizel araçların motor çıkış kısmında bulunan partikül filtresi çevre ve iklim koruma adına önemli bir göreve sahiptir. Aracın çalışması ve egzozdan gazın atılması sürecinde partikül filtresinde bazı sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz olabilir. Neyse ki bir aracın her parça ve sistemi için çözüm olan uygulamalar vardır. İç kısmı seramik özellikli olan filtre, Karbon monoksit ve Azot dioksit gazlarının direkt olarak doğaya yayılmasını önler. Böylece araçlar adeta zehir saçan unsurlar olmaktan çıkar. Çevreci ve temiz bir proje bazında baktığımızda her araç için partikül filtresinin hayati önem taşıdığını söyleyebiliriz.

Partikül Filtresi Temizleme Ne İşe Yarar?

Partikül Filtresi Nasıl Temizlenir?

Partikül Filtresi Nasıl Temizlenir?

Partikül filtresi çok yoğun şekilde gazların geçiş yaptığı bir bölgedir. Bu sebeple zamanla filtrenin tıkanmalar yaşaması ve partikülleri biriktirmesi oldukça doğal süreçlerdir. Temizlik aşamaları şu şekilde karşınıza gelir:

  • Bir makine yardımı ile temizleme işlemi yapılırken soğuk ve sıcak uygulama kullanılır. 85 derece sıcaklığa ulaşan su temizlik için kullanılır.
  • Motor tarafından ilaçlı su aspire edilir ve partiküllerin borulardan temizlenmesi sağlanır. Yoğun bir akış olur ve buradan çıkan su tanka geri dönüş yapar. Bu döngü sayesinde daha sağlıklı bir temizlik süreci oluşur.
  • Temizliğin son aşamasında suyun soğuk su tankına boşaltılması sağlanır. Sonrasında dren yardımı ile bu su atık olarak boşaltılır.
  • Hava kompresörü ile ıslak partikül filtresi kurutulur.
İşlemin tamamlanması ile aracın trafiğe daha güvenle çıkması mümkün olacaktır. Bu süreçten sonra aracın doğaya zarar vermesi de söz konusu olmayacaktır. Temizlik için belli bir teknoloji ve uygun yöntemlere sahip olmak gerekir. Bu işi yapan ve görevi yerine getiren elemanlar ise hem becerisi hem de tecrübesi ile temizliğe gerekli katkıyı sağlamalıdır.

Partikül Filtresi Nasıl Temizlenir?

Sıkça Sorulan Sorular

Partikül Filtresi Temizlenmezse Ne Olur?

Partikül filtresi temizlemezamanında yapılmazsa araç trafikte önemli sorunlar yaşayabilir. Her aracın egzozundan çıkan duman belli miktarlarda emisyon sınırları içinde olmalıdır. Tıkanmış bir filtre ya da çalışmayan bir filtrenin çok olumsuz sonuçları ortaya çıkacaktır. Zamanında bakım ve temizlik çalışmaları sayesinde doğayı ve aracı korumak daha kolay olacaktır. Tıkanan filtre sebebiyle yakıt tüketiminde önemli bir artış gözlemlenir. Gerekli temizliğin yapılması sonucunda araçların yakıttan tasarruf sağlaması söz konusu olur.

Partiküller araçtan direkt olarak dışarı çıkacak olursa çevre kirliliği söz konusu olur. Aracın egzozundan çıkacak olan siyah dumanlar bunun önemli bir göstergesi olur. Kendine ve çevreye saygılı olan insanların gerekli duyarlılığı göstermesi gerekir. Araçtaki partikül filtresinin verimli çalışması bu konuda sorunun çözümüne yardımcı olacaktır. Her araç için bir bakım rutini vardır ve bu bakım rutininin zamanlarına tam olarak uymak gerekir. Belli ve düzenli aralıklarla gerçekleşen her bir bakım sayesinde araçlar istenen performansa ulaşacaktır. Bakım esnasında arızaların giderilmesi kadar temizlik konusunda da adımları en uygun şekilde atmak mümkün olacaktır.

Çevreci bir proje olarak her aracın egzozundan çıkan gazın ölçümü yapılmaktadır. Bu sayede çevreye zarar veren araçlar belirlenmektedir. Araç sahiplerini çözüm almaya iten partikül filtresi dünya ve insan sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. O halde gerekli bakım ve temizlik konusunun ne kadar önemli olduğunu herkesin kabul etmesi gerekir. Doğaya zararlı gazlar salmanın ilk başlarda para cezası olsa da bu zararı sürdürmede ısrarcı olan sürücülerin daha büyük yaptırımlarla karşı karşıya kalması kaçınılmaz olmuştur.

Partikül Filtresi Temizleme İçin Ne Yapmak Gerekir?

Partikül filtresi temizleme işlemi için en mantıklı şekilde adım atıldığında çözümün işinde uzman bir servis olduğunu görmek gerekir. Aracın bu ve benzer parçalarında sorun olduğu zaman, araç, gereç ve tecrübe her zaman birinci gereklilik olur. Buna ek olarak yapılacak müdahale konusunda işinin ehli olan personelin hizmet vermesi gerekir. Partikül filtresinin temizliği ve bunun getirdiği performans yükselişi için doğru elemanlara sahip olan doğru servisin seçilmesi çok büyük önem arz eder. Aracın kritik noktalarında zamanında yapılacak olan temizlik çalışmaları aracın verimliliğine çok önemli katkı sağlayacaktır.

Teknolojisi ve donanımı yüksek bir servis uzman personel konusunda da yeterli desteğe sahiptir. Bu sebeple temizlik konusunda doğru hizmet adresine güvenmek gerekir. Araç, gereç ve makine desteğini en iyi, şekilde sağlamak için tecrübeli bir servisten bu konuda yardım alınmalıdır. Mevsimlik bakım süreçleri ve periyodik hizmet fırsatları sayesinde zamanında ve en uygun temizliğin yapılması söz konusu olacaktır. Aracına ve çevreye duyarlı olanlar için her zaman donanımlı servisler en güvenilir hizmet adresleridir. Gerekli temizlik ve bu temizliğin getirmiş olduğu avantajlar insanları pozitif etkileyecektir.

Partikül Filtresi Temizliğinde Servis Hizmetimiz

İçyapısı seramik olan ve 1200 santigrat dereceye kadar dayanan partikül filtresi, zamanla bir takım tıkanma ve partikül oluşumuna neden olabilir. Randımanı yüksek tutmak açısından zamanında yapılan temizlik çalışmaları bu filtrenin işlevsel olmasına katkı sağlayacaktır. Son dönemde silisyum karbür filtreler kullanılırken dayanma sıcaklığının bu sayede 2700 dereceye kadar olaştığı görülmüştür. Aşırı ısıya maruz kalan partikül atıklarının filtreyi tıkama ihtimali oldukça yüksektir. Aracın çalışma şartları ve zorlu koşullarda çalışmasına bağlı olarak, partikül ve yoğun egzoz gazı üretmede artışlar olabilir. Bu tür sorunlar ise başka bir sorunu, partikül filtresi tıkanma sorununu beraberinde getirir.

Partikül filtresi temizleme servisimizin güven veren hizmetleri arasındadır. Ergonomik istasyonlarımız sayesinde araca her yönden güvenle ve en uygun şekilde yaklaşırız. Takım ve donanım bakımından zengin olan servisimiz usta kadrosu ile tüm hizmetlerde önemli avantaja sahiptir. Aracınız için gerekli bakım ve temizlik hizmetleri servisimiz tarafından en düzenli şekilde sunulur. Aracınızın her türlü sorununda servisimize güvenerek Bosch teknolojisinin bir asırlık tecrübesinden yararlanma şansı bulursunuz.